Zdravstveni rizici

Videoterminali 

 Oči su svakako najopterećeniji osjetilni organ koji radnik uz videoterminalsku opremu izlaže intenzivnim naporima. Najčešće su posljedice preopterećenja osjećaj pečenja i pijeska u očima, suzenje i glavobolja ali one se mogu spriječiti. Na primjer: izborom prikladnog oblika i veličine prikaza znakova, odgovarajućih razmaka između znakova i linija teksta može se postići čitkost bez posebnih napora i to s udaljenosti koja smanjuje na minimum štetno zračenje monitora.


Stabilnost prikaza na monitoru smanjuje broj pokreta oka zbog praćenja slike koja "bježi". Još veće probleme izaziva treptanje slike, nemogućnost fokusiranja znakova, pojava nejednake duljine linija često vezana uz vidljivu pojavu skraćivanja i produljivanja, te neujednačene širine prikaza znakova na svim dijelovima zaslona.

 Podešavanje kuta gledanja, mogućnost okretanja videoterminala kao i podešavanje visine monitora potrebni su kako bi korisnik mogao ovisno o svojoj sjedećoj visini gledati sliku pod povoljnim vidnim kutom, uz mogućnost izbjegavanja refleksije okolnih svijetlih predmeta na radnoj površini zaslona.

 Moderni videoterminali imaju ugrađene potrebne premaze na zaslonu koji sprečavaju pojavu odraza svjetla uz istovremeno otklanjanje elektrostatskog polja. Elektrostatska sila privlači čestice prašine koje se talože na zaslonu i vremenom smanjuju vidljivost. Kod nekvalitetnih monitora, nedostatak premaza se u dosta velikoj mjeri može ukloniti nadogradnjom kvalitetnih filtera.
 Posebna pozornost danas se posvećuje zaštiti od utjecaja raznih oblika zračenja monitora. U katodnoj cijevi monitora generiraju se X-zrake, ali se one gotovo sasvim izgube prolazom kroz staklo zaslona, tako da je ispred monitora zračenje praktično zanemarivo. Međutim, zaštiti od neionizirajućeg zračenja mora se posvetiti duža pažnja.

 Optičko zračenje obuhvaća pojavu ultraljubičastog svjetla (mogućnost oštećenja oka i kože), infracrvenog (oštećenje leće oka) i vidljivog spektra (vidni zamor zbog intenzivnih i neadekvatnih boja). U području radio frekvencija javlja se elektromagnetsko polje koje može ometati rad televizora, radio-uređaja i sl., ali može biti i uzrokom zdravstvenog rizika. Posebnu pozornost svjetske znanosti danas privlači znanstveni rizik kod pojava magnetskog ili električnog polja veoma niskih frekvencija. i konačno, korisnik je izložen elektrostatskom polju, koje osim subjektivnih smetnji zbog električnog pražnjenja, utječe na pojavu alergijskih manifestacija na koži i respiratornom sustavu kod osjetljivih osoba.

Tastatura

 Za unos informacija u računar koristi se najčešće tipkovnica, što znači da su ruke vrlo intenzivno korištene na radnom mjestu. Kod korištenja neergonomski oblikovanih tipkovnica dolazi do pojave bola u ruci, šaci i ramenu.

 Visina tipkovnice, osobito na prednjem rubu može zahtijevati dugotrajan neprirodan položaj šake zbog čega se otežava cirkulacija krvi u ruci. Stoga bi se nagib tipkovnice trebao podešavati kako bi ruka zauzela najpovoljniji položaj. Dosta velike probleme može stvoriti tipkovnica pričvršćena za uređaj ili radni stol, jer se u tom slučaju korisnik mora prilagođavati uređaju. Da bi se izbjegla pojava bola u šaci i poboljšala cirkulacija krvi u ruci, mogu se postaviti razne vrste podmetača za ruku ili šaku.

 Materijali koji se koriste za izradu tipkovnice moraju biti takvi da sprečavaju pojavu blještanja ili odraza okolnog svjetla, jer se na taj način povećava vidni napor. Raspored i položaj tipki mora biti takav da se sve tipke mogu bez napora dohvatiti, a da pri tome nije potrebno podizati cijelu ruku. Natpisi na njima moraju biti vidljivi s radne udaljenosti.

 Radni sto 

Radna površina stola treba biti takve kvalitete da osigura optimalne uvjete za rad. Izbor boje, kakvoća radne plohe treba spriječiti pojavu direktnog i indirektnog odraza okolnog svjetla. Raspoložvivi prostor na radnoj plohi mora biti dovoljno velik da se na nj. mogu smjestiti svi potrebni alati za obavljanje djelatnosti. U nedostatku odgovarajućeg prostora koriste se razna pomagala kao što su rotacioni podmetači za monitore, držači dokumenata, držači tipkovnice i miša, ladice za
pohranjivanje tipkovnice kada se ona ne koristi i sl.

Preporučeno uređene radnog mjesta

 Radni stolac 

 Kako bi korisnik mogao osigurati ispravan položaj tijela prilikom korištenja računala, potrebno je imati stabilan stolac s mogućnošću podešavanja visine sjedala, kao i nagiba i visine naslona. Prednji rub sjedne plohe mora biti zaobljen i lagano zakrivljen prema dolje, kako ne bi usporavao cirkulaciju u natkoljenicama. Tako oblikovana sjedalna ploha relaksira i zglobove zdjelice, koji su opterećeni pri dugotrajnom prisilnom položaju pri sjedenju.

Radna okolina 


 Radno mjesto treba biti tako prostrano da zaposleni ima dovoljno prostora za obavljanje svih potrebnih radnji na svom mjestu. Skučeni prostor može uzrokovati i fizička oštećenja zbog udarca u bliske predmete, ali i nervozu zbog potrebe za stalnom kontrolom kretanja.


Rasvjeta okolnog prostora mora biti difuzna kako bi se što više smanjila pojava odbljeska od zaslona monitora, tipkovnice, radnog stola, dokumenata. Uz monitore s "negativnim kontrastom" treba svakako postaviti i dodatnu rasvjetu za dokumente.

Buka je faktor koji često ometa rad na videoterminalima. Najčešći izvor su iglični pisači, tipkovnice, zvučni signali ugrađeni u programske sustave, ventilatori, uređaji za klimatizaciju i sl. Buku u radnom prostoru treba tehničkim mjerama svesti na najmanju moguću mjeru, jer osim što može oštetiti sluh, izaziva zamor, napetost, razdražljivost i uzrok je mnogim pogreškama u radu.

Mikroklima je također važan činilac radne okoline. Da bi se radnik ugodno osjećao na radnom mjestu, temperatura, vlažnost i brzina strujanja okolnog zraka trebaju biti optimalni. To je ponekad teško izvesti, jer su videoterminali električni uređaji koji u okolni prostor isijavaju toplinu. Jedan od novijih zahtjeva vezanih uz štednju energije jest da toplinsko isijavanje uređaja mora biti minimalno. Ako se tom isijavanju doda isijavanje ljudi koji u tom prostoru borave, može doći do pregrijanosti prostora, osobito u prostorijama s puno radnih mjesta.

0 komentari:

Objavi komentar